понеделник, 29 септември 2014 г.

Кафето и Starbucks

Историята на кафето е пълна с легенди, заговори, контрабанда и романтика. Всичко е започнало толкова отдавна, колкото много от нас не биха предположили. Но как е започнало всичко?
Легендата разказва, че всичко се е случило около 800 – 900 г. Сл. Хр. Козарят Калди от Етиопия забелязал, че неговите кози ставали доста енергични след като ядяли плодчетата на определен храст. Заинтригуван, той опитал едно и открил, че то направило и него по-активен и жизнен.

Според друга легенда монах, който срещнал Калди и неговите танцуващи кози, също се заинтересувал и откъснал плодчета от същия храст. Той ги стрил на прах и добавил гореща вода. Като опитал сместа и установил, че тя дава енергия, той изтичал обратно в манастира да сподели откритието си. Монасите приветствали откритието като дар от бога, защото от сега нататък те щели да остават будни по време на дългите си молитви.
Твърди се, че арабски търговци пренесли кафето през Червено море в Йемен, където зърната били опечени за първи път. Те сварили зърната, за да направят напитката, която наричали кахва (буквално преведено – което пречи на съня).
Около 1300 г. мюсюлманите започнали да пият кафе, приготвено като отвара от зърната, защото вярвали, че предпазва от злото.
Около 1500г започнали да се появяват кафенета навсякъде из Арабския полуостров, където мъжете се събирали да общуват, да играят игри и да пият черно, горещо кафе. Въпреки че на жените не било позволено да посещават кафенетата, те използвали кафето за медицински цели. В действителност кафето било смятано за афродизиак, така че според турския закон, мъж, който не осигурява достатъчно кафе за жена си, можел да бъде съден с развод.
Около 1600г кафето навлиза в Европа през Венеция. Един венециански търговец се влюбил в кафето в Турция и бил толкова очарован, че го донесъл, за да го продава в Италия и то бързо се разпространило в Европа. Скоро били отворени кафенета в Италия, Лондон и Париж.
Изнасяйки тайно кафееното растение през арабското пристанище Мока, холандците стават първите, които транспортират и отглеждат кафе за търговски цели – първо в Цейлон и в тяхната Източно Индийска колония Ява. Амстердам става търговски център на кафето.
И така холандците имали възможност да отглеждат кафе в големи количества и давали кафеени дръвчета като дар на знатни особи. Един от получателите бил Луи XIV, който засадил и отгледал своето дърво в кралските градини. Докато бил отпуска в Париж, един морски офицер откраднал филиз и го пренесъл в Мартиника. Младото дръвче претърпяло бури и суши, но след като било занесено на Карибите, то израстнало и се смята, че е дало началото на много дървета арабика, които все още са живи в бившите френски колонии и Латинска Америка.

Около 1900 г. е изобретен процеса, който премахва въздуха от пакетите с кафе, т.н. вакуумирана опаковка. Този процес запазва кафеените зърна свежи много по-дълго време.
През 1901г е изобретена първата еспресо машина. Легендата разказва за италианския бизнесмен Безера, които искал по-кратка кафе-почивка за работниците си. Затова изобретил машина, която да ускори процеса на приготвяне.
Има още една легенда, която се отнася за извличането на кофеина от кафето, според която при пренасянето му една от пратките попила морска вода. Макар че вкусът на свареното кафе бил все пак добър, зърната били загубили голяма част от кофеина си.
Следващата легенда е за изобретяването на първия филтър за кафе. Мелита Бенц отчаяно търсела начин да свари идеалната чаша кафе, без горчивината, която може да се появи при преваряване. След няколко опита тя открила, че попивателната хартия е вярното средство. Изрязала я в кръг, поставила я в метална чаша с пробити дупки на дъното, добавила смляно кафе и наляла гореща вода. По този начин утайката не попадала в чашата.
И до ден днешен можем да си купим конусообразни филтри от Melitta, компанията създадена от г-жа Бенц.
През 1933 г Ернесто Или създава първата автоматична еспресо машина.
През 1938 г Nestle комерсиализира бързоразтворимото кафе. То станало толкова популярна напитка сред Американските Въоръжени Сили, че по време на Втората Световна война се произвеждало единствено за военна употреба. Продажбите се увеличили и със създаването на рекламни паузи по телевизията, които били достатъчни да се свари и чай, но пък давали достатъчно време и да се направи чаша разтворимо кафе. За да не губят пазара си, чаените компании скоро въвели чаените филтърни торбички.
През 1945 г е изобретена първата еспресо машина с бутало, което се управлявало с лост. Новата машина пожънала успех, а и разкрила нещо неочаквано – за първи път се появил каймак в чашата с кафе – красива светла пяна, която днес е важна част от всяка чаша еспресо.
През 1966 г роденият в Холандия Алфред Пийт, пристига в Съединените Щати и установява, че кафето, което се предлага там е с много лошо качество. Затова той започнал сам да пече кафе и съвсем скоро отворил заведението Peet’s Coffee & Tea в Бъркли, Калифорния. Той обучил Джери Болдуин, Зев Сийгъл и Гордън Боукер в неговия стил на печене на кафе. Тези трима млади хора ще станат основателите на Starbucks, пренасяйки тъмното печене в Сиатъл.

През 1971 г Starbucks отваря първото си заведение в Сиатълския Пайк Плейс Маркет.
Първоначално Starbucks продава само кафе на зърна и през 1980 г става най - големият производител на изпечено кафе във Вашингтон. Започват да продават кафе на други магазини, супер маркети и ресторанти.
През това време Хауърд Шулц е търговски представител във фирма за производство на пластмасови конуси за машини за дрип кафе. Той забелязва, че някаква малка кафе компания от Сиатъл купува огромни количества от тези конуси и решава да се запознае с фирмата. Когато за първи път пристига на пазара Пайк Плейс, чува уличен цигулар да свири класическа музика, усеща аромат на кафе и с влизането си в Starbucks той е запленен. Въпрос на време е Шулц да започне работа там. През 1983г Starbucks изпраща Шулц в Милано, Италия на изложение на стоки за дома. Тук за първи път той се сблъсква с еспресо баровете. Една сутрин влиза в един такъв и остава очарован от изкуството, което му предлага бариста на бара – „ Той се движеше толкова грациозно – смилаше кафе, правеше еспресо и аерираше мляко, като през цялото това време разговаряше весело с клиентите. Беше великолепен театър! ”
Във Верона Шулц опитал първото си кафе лате и бил вдъхновен. Защо да не вземе страхотното Starbucks кафе и да не направи същата напитка ?
Обратно в Сиатъл Шулц получил отказ. Джери Болдуин не желаел да продава нищо друго освен кафе на зърна. Когато обаче отварят шестия си магазин Болдуин решава да позволи на Шулц да направи малък еспресо бар. Оказало се страхотно попадение, но Болдуин не искал клиентите да мислят за Starbucks като за място, от което да вземат бързо кафе и да си тръгнат. Шулц решил да направи негово собствено заведение и го нарекъл Il Giornale – името на най-големия вестник в Италия. В рамите на 6 месеца хиляди хора купували еспресо напитки от там. Така той развил своя бизнес, като отворил общо 5 заведения.
През 1987г Шулц научил, че Starbucks се продава. Решен да не губи повече време бързо намерил инвеститори, които убедил да купят 6-те заведения, обединил и своите 5 и така Starbucks вече имал 11 заведения.
В началото на 90-те компанията значително се разраства и дори отваря първата си фабрика за печене на кафе. През 1995г Starbucks пуска своите акции на стоковата борса Nasdaq.
Днес Starbucks има над 23000 заведения в общо 65 страни, в които се стремим да вдъхновяваме и подхранваме човешкия дух човек по човек, чаша по чаша, квартал по квартал ! 

Няма коментари:

Публикуване на коментар